
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 320 V |
| Length | 17.24 mm |
| Width | 17.16 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 12.1 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 12 mm |
| Thickness | 10.16 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, EN, UL, VDE |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Housing Color | Green |
Stock: 6303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78835
Ext.Price$0.78835
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78835 | $0.78835 |
| 10 | $0.56690 | $5.66900 |
| 25 | $0.49429 | $12.35725 |
| 50 | $0.44750 | $22.37500 |
| 100 | $0.44230 | $44.23000 |
